Nebojte se cestovat za prací #1: Neznámý britský ostrov plný exotiky

Vyzkoušet 1. hodinu zdarma

Chtěli jste vždy zkusit pracovat v zahraničí, ale máte strach, že by na to vaše jazykové schopnosti nestačily? Jen tak ukázat prstem na nějaké místo na mapě a říct si, že tam strávíte pár měsíců, nasbíráte zkušenosti, a ještě si něco vyděláte? V tomto článku se podíváme za pomoci praktického příkladu na to, proč není nutné mít z tak odvážného kroku obavy.

 

Vždy jsem se chtěla na pár měsíců podívat do Anglie a pracovat tam, ale pokaždé se mi povedlo najít nějakou výmluvu – moc školních povinností, stejně nevím, jakou práci bych hledala, co všechno by bylo potřeba zařídit…

V lednu jsem ale konečně začala brouzdat po stránkách různých restaurací a hotelů, až jsem po chvíli narazila na miniaturní ostrov u břehů jihozápadní Anglie a z legrace tam poslala svůj životopis a životopis mého přítele, který se anglicky učil pouze rok na vysoké škole.

Hned druhý den nám volal hlavní manager resortu a asi po čtvrt hodině jsme za sebou měli pohovor v angličtině obsahující pouze základní otázky jako například jakou práci bychom u něj chtěli dělat, kde jsme pracovali dříve, co umíme…

Určitě se vyplatí mít na takové otázky zhruba připravené odpovědi, když si nejste jistí, že byste je z fleku dokázali zodpovědět. Na konci hovoru nám řekl, že nás bere a můžeme přes e-mail začít vyřizovat všechno potřebné.

A tak jsme za pár měsíců po asi osmnácti hodinách cesty autem, letadlem, autobusem a trajektem dorazili na malý ostrůvek o rozloze několika málo kilometrů čtverečních, kde se nám hned naskytl pohled na typické anglické cihlové domky, které ale byly obklopené palmami, streliciemi a dalšími exotickými rostlinami.

Nevěděli jsme, co přesně budeme dělat, protože v zimě nám přes telefon nedokázali říct, na jaké pozici nás budou potřebovat, takže jsme oba byli opravdu nervózní.

Poté, kdy jsme se osobně potkali s hlavním managerem a popovídali si s ním, rozhodl se, že mně dá pozici „front-of-the-house“, což znamená být vepředu v restauraci a komunikovat s hosty, tedy starat se o ně jako číšník, zároveň dělat rezervace, pomáhat na baru a být za pokladnou, když lidé chtějí zaplatit.

Můj přítel získal pozici vzadu v kuchyni, kde pomáhá s nádobím, vařením, úklidem, tříděním právě doručeného zboží do suchého skladu a dalšími úkoly. Za tři týdny, které tu zatím jsme, se jeho angličtina už o něco málo zlepšila a konečně beze strachu komunikuje s ostatními o běžných věcech a o tom, co má ten daný den udělat.

I když práce tady často není jednoduchá a člověk musí skoro denně dělat přesčasy, stejně jsme ohromně rádi, že jsme se konečně odhodlali a zkusili pracovat v zahraničí. Bude to dobře vypadat v životopisu, něco si našetříme, máme tu nové přátele a poznáváme úplně nový svět.

Není tady žádná kriminalita, lidé tu nezamykají domy, lodě nebo kola, mají o ostatní větší starost (jakmile se někomu něco stane, všichni chodí s napečenými buchtami a po domácku vyrobenými lektvary, aby mu pomohli :)). Vyrábí tu podle mě snad nejlepší zmrzlinu na světě. Bude to nejspíš proto, že se vyrábí z mléka místních kráv. Ty se pasou všude na ostrově a to vám povím: mají se tady jako královny…

Už jsem vás navnadila, abyste něco takového zkusili taky? 🙂 Nechci říci, že psaní a čtení nejsou důležité schopnosti, ale pokud chcete někam vycestovat za prací a nebude to něco v kanceláři, určitě se zaměřte hlavně na své konverzační schopnosti. Právě ty budete potřebovat, až vám budou volat a ptát se na základní informace o vás a po příjezdu se na novém pracovišti bez schopnosti dobře se domluvit s ostatními neobejdete.

Chápu, že právě to je pro spoustu lidí to nejtěžší – překonat blok a rozmluvit se, ale od toho tu přece jsou naše lekce přes Skype. Není sice jednoduché donutit se, udělat ten první krok a začít se opravdu učit angličtinu, ale pokud budete ovládat jazyk, získáte tím jedinečné pracovní příležitosti.

V dalším díle tohoto seriálu si povíme, jaké dokumenty je nezbytné si vyřídit a poslat zaměstnavateli v Anglii. Mezitím se s námi tady dole do komentářů podělte o vaše cestovatelské zkušenosti. 😉

____________________________________________________________________

Žaneta Stýblová Langon.cz

Autorka článku: Žaneta Stýblová

naše úžasná lektorka angličtiny

chevron-down