5 tipů pro výuku jazyků přes Skype

Vyzkoušet 1. hodinu zdarma
Napsal/a Jana Kochová, dne 6.09.2018

TIP 1: Nebojte se promluvit!

Nejlepší cestou, jak vytěžit z výuky přes Skype nejvíce pro praxi, je prostě a jednoduše mluvit a zase jen mluvit.

Je úžasné, když mohou vyřčené či napsané myšlenky sbližovat lidi po celém světě prostřednictvím moderní technologie. Díky programu Skype nepotřebujete již cestovat stovky či tisíce kilometrů, abyste mohli konverzovat s lektorem z druhého konce republiky nebo třeba i s rodilým mluvčím odkudkoli na světě. V naší nabídce kurzů na langon.cz najdete výuku angličtiny, němčiny, španělštiny a francouzštiny.

TIP 2: Používejte video, ne jenom hlas

Součástí efektivní výuky cizích jazyků přes Skype jsou i videohovory. Nezapomínejte na to, že pomocí programu Skype můžete nejenom volat, ale i využít tuto možnost.

Možná vás teď napadlo: „A nemůžeme si jenom volat?“

Z výzkumů vyplývá, že více než 90 % komunikace je však neverbální, což hraje velkou roli v porozumění tomu, co chce druhý člověk říct. Videohovory umožňují pozorovat reakce druhé osoby, díky čemuž vám pomůžou v osvojování kulturních zvyků a gest, které lidi v dané zemi používají.

To, jak někteří lidé při komunikaci gestikulují nebo ukazují emoce v obličeji, se v jednotlivých kulturách může značně lišit. Vidět vše na vlastní oči vám dá jedinečnou možnost prozkoumat cizí jazyk i v oblasti neverbální komunikace.

Nelze také opomenout, že vyslovování přehlásek a přízvuku pro vás bude snazší při pozorném sledování pohybů úst a jazyka.


TIP 3: Hrajte si se slovíčky

Je všeobecně známý fakt, že hraní napomáhá učení. Určitě si téměř každý z vás vzpomene na situaci, kdy jste v ruce drželi dlouhý seznam absolutně nesouvisejících slovíček a před vámi byl v tu chvíli velmi těžký úkol – naučit se je a ideálně  si je všechny zapamatovat. Kolik z nich vám ale doopravdy zůstalo v paměti?

Naproti tomu si představte, že existuje hned několik možností, jak se všechna ta slovíčka naučit v kontextu, z vlastních zkušeností, v souvislostech a ještě se z toho těšit. Ve vašem projevu začne postupně ubývat pauz a tichých míst způsobených tím, že si na “TO slovíčko” prostě nemůžete vzpomenout. Zvládnete jej totiž hravě opsat a vyjádřit jinými slovy a tip č. 1 v tomto článku se pro vás stane samozřejmostí.

Jaká z těchto situací se vám více zamlouvá? 🙂

TIP 4: Využijte nejnovější technologie

Zkuste si nahrávat lekci buď jako video nebo jenom zvuk, aby jste se k ní později mohli vrátit. Předtím se však vždycky dovolte svého lektora a nesdílejte pořízené záznamy, aniž byste k tomu dostali souhlas.

Díky nahrávce si tak budete moci ověřit, zda si význam či výslovnost nových slovíček, slovních spojení a frází pamatujete správně, nebo si zopakovat, co jste na lekci probrali, protože jak praví přísloví: “Opakování matka moudrosti”.

TIP 5: Zamilujte si domácí úkoly

Domácí úkoly přeci nemusí být vždycky strašákem. Můžou být i něčím, co vás baví, co vás naplňuje a posouvá dál. Máte k dispozici velké množství materiálů, vraťte se k předchozím lekcím, připomeňte si, co nového jste poznali, snažte se vyhledat další souvislosti, zjistěte víc. I to je cesta k úspěšnému dosažení ašeho cíle!

Těchto 5 tipů pro efektivnější výuku jazyků přes Skype v příštím článku doplníme o 3 tipy jak se připravit na lekci po Skypu. A pokud o kurzu teprve uvažujete – můžete vyzkoušet 1. hodinu výuky zcela zdarma!

chevron-down